Trzeba zniknąć aby się pojawić

08/06/2015, Tymoteusz Cieślar

W życiu nie ma przypadkowego sukcesu. Nawet ci, którzy wygrywają duże sumy na loteriach, zwykle tracą wszystko w ciągu 7 lat. Dzieje się tak z powodu nie przemienionej mentalności, braku umiejętności, które prowadzą do trwałego sukcesu.

Historycy kiedyś odkryli wspólną cechę wielkich kultur i bohaterów. Nazwali to dynamiką wycofania i powrotu. By osiągnąć w życiu coś wartościowego, wymagane są okresy wycofania się, za którymi idzie powrót, nowe wejście. Wygląda na to, że efektywne życie to nie linia prosta, ale raczej sinusoida, która symbolizuje pojawianie się i znikanie ze sceny życia.

Niedawno oglądałem wypowiedź Stinga, który w pewnym momencie życia, gdy był już bardzo popularny i bogaty, przestał pisać piosenki. Po prostu nagle stracił wenę, pasję. Wyznał, że czuł się tak, jakby stracił talent. Okres wycofania trwał u niego kilka lat. Był to jednak waży czas, w którym artysta bardziej wgłębił się w siebie, analizował, myślał, wspominał swoje dzieciństwo, zatrzymał się i przemyślał wszystko od początku. To jest bezcenne. Dla każdego.

Z tej refleksji zrodziła się świeżość, nowa inspiracja, wypływająca z dzieciństwa, z czasów, gdy mieszkał tuż obok stoczni w północnej Anglii. W rezultacie Sting pojawił się na scenach z niesamowitym nowym repertuarem. Nie było by nowej ciekawej twórczości Stinga, gdyby nie kilka lat ciszy.

Każdy, kto chce żyć proaktywnie, twórczo powinien przechodzić okresy samotności, wycofania, by przygotować się do ponownego wejścia na historyczną arenę. W czasie ciszy, pustki, na odludziu, człowiek się uczy, dojrzewa do nowego rozdziału swojego życia, gotowy na nowe wyzwania. Na innowacyjne, świeże przywództwo.

Jedną z ksiąg Biblii jest 4 Mojżeszowa, inaczej nazywana Księgą Liczb. Natomiast w języku hebrajskim księga ta ma zupełnie inną nazwę, Bemidbar, co dosłownie oznacza „Na odludziu”.
Zanim naród Boży wszedł w nowy, publiczny okres swojej historii, przebywał dość długo na odludziu.

Pobyt Izraela na pustyni był kluczowy dla dalszych losów narodu.
– Na pustyni formowały się narodowe wartości.
– Na pustyni powstała silna armia.
– Na pustyni powstała silna tożsamość narodu Bożego.

Każdy z nas odgrywa ważną rolę na scenie życia.
Każdy z nas potrzebuje czasu poza kurtyną.
W sferze rozwoju ludzkiego organizmu, okresem wycofania jest czas dorastania, nauki, poznawania świata, po to by wejść na scenę dorosłości i odpowiedzialności.

Mojżesz wycofał się na 40 lat, by stać się nadzwyczajnym przywódcą przez kolejne 40 lat. Czy to nie ciekawe, że na ile się wycofał, na tyle później był efektywny?

Co może być dla nas okresem wycofania:
– Przerwy w codziennych obowiązkach
– Cotygodniowy Szabat
– Wakacje
– Podróże
– Przymusowe okresy zatrzymania się (szpital, sanatorium, chorobowe, bezrobocie)
– Okresy modlitwy i postu
– Dłuższe przerwy w pracy zawodowej (urlop zdrowotny, rok szabatowy)

Wycofanie się jest duchowym przeżyciem (nawet jeśli nie brzmi zbyt duchowo, jak np. wczasy),  przygotowującym nas na ponowne wejście w świat materialny, świat działania i rzeczywistości.
Jeśli chcemy się pojawiać w sposób świeży i twórczy, to powinniśmy znikać.
Zniknięcie nie jest czasem zmarnowanym, wręcz przeciwnie, jest niezbędne w tworzeniu pozytywnej przyszłości.

Jeśli czujesz teraz zmęczenie, wypalenie, pustkę lub chaos, jeśli przestajesz kreatywnie myśleć i pracować, jeśli wydaje się, że opuściła cię wena i pasja, to prawdopodobnie jest najwyższa pora, by zniknąć, na krótko lub na długo.
Nie bój się, świat się bez ciebie nie zawali, ale za to gdy się znów pojawisz, świat zyska świeży kolor.

źródło: www.respiracja.blogspot.com, Mariusz Muszczyński

Masz
py
ta
nie?

Dołącz do nas na facebooku!

Fajnie jest czytać ciekawe artykuły. Jeszcze fajniej być częścią grupy, która te artykuły pisze! Komentuj, dyskutuj, nie przegap nowości. Zapraszamy!