Przyjaźń – sens naszej codzienności?

11/02/2015, Waldemar Maciejewski

Spotkałem niedawno mojego kolegę ze szkoły średniej. Nie widzieliśmy się jakieś 8 -9 lat. Pierwsze co powiedział to: ,,Witaj przyjacielu”. Ucieszyłem się na jego widok i na to spotkanie. Pogadaliśmy trochę, powspominaliśmy, a potem każdy poszedł w swoją stronę.

Wszystko tak normalnie, ale nie pasowało mi to ,,przyjacielu”!! Bo nie widujemy się regularnie, nie rozmawiamy o tym co jest głębią naszego życia, nie zwierzamy się sobie z radości i trudności. A przyjaźń to dla mnie coś więcej niż tylko spotkanie raz na 8 – 9 lat.

Słowo „Przyjaciel”

Odkrywam ostatnio, że słowo ,,przyjaciel” jest nadużywane w naszym życiu. Bardzo szybko o kimś mówimy, że się z nim przyjaźnimy. Sam często nadużywałem tego słowa, do momentu kiedy usłyszałem cykl konferencji na temat przyjaźni. Odkryłem, że przyjaźń jest wielką wartością w życiu człowieka i nie łatwo taką relację zbudować i utrzymać. Sam wiele razy myślałem, że relacja w której trwam jest przyjaźnią jednak czas pokazywał, że tak nie jest. Ktoś odchodził, znikał z mojego życia.

Widzę, że ciągle szukam prawdziwych przyjaźni, głębokich relacji, które będą mnie rozwijały i umacniały na drodze życiowej. I zadaje sobie pytanie co tak naprawdę jest przyjaźnią – prawdziwą i głęboką? Kiedy mogę powiedzieć, że ten drugi człowiek jest moim przyjacielem? Trudne jest odkrywanie, ale podobne jest ono do sytuacji z Ewangelii, kiedy Jezus mówi, że kto znajdzie perłę prawdziwą idzie kupić pole na której się ona znajduje bo wie, że to pole ma wartość. Na naszym życiowym polu też spotykamy takie perły, które sprawiają, że pole naszej codzienności zaczyna mieć najwyższą wartość. Dlatego ciągle szukam tych pereł, ciągle odkrywam, że to budowanie relacji przyjacielskich wiele ode mnie wymaga, ale ten trud i zmaganie się opłaca, bo przyjaźń sama w sobie jest najwyższą wartością.

Zastanawiam się nie raz jak bardzo puste by było moje życie, gdyby nie przyjaźnie. Widzę też jednak, że często szukam przyjaźni interesownych, które nie mają nic wspólnego z prawdziwą przyjaźnią. Bo tu mogę coś załatwić a tu mogę coś z tego mieć. Ten człowiek mi coś pomoże to się z nim spotkam i pogadam – choć nie zawsze mam na to ochotę. Takie relacje rodzą we mnie pustkę i poczucie bez sensu. Wracam nie raz i mam poczucie oszukiwania siebie i tej drugiej osoby. To straszne, ale wiem, że tak często robię.

Prawdziwa przyjaźń

Co jest tą prawdziwą przyjaźnią? Kiedy ona ma miejsce w moim życiu? Czy wtedy gdy przyjmuje kolejną osobę do znajomych na facebooku? Czy wtedy gdy spędzam czas z drugą osobą i potrafimy rozmawiać o wszystkim?

Ja wolę tą opcję drugą. Wychowałem się w czasach gdy nie było komórki i facebooka. Ba, nawet nie miałem komputera. Ale miałem mnóstwo relacji. Żeby wyjść na dwór z kolegą trzeba było po niego iść do domu, zapukać, spotkać się z jego rodzicami. Ciągle się z kimś spotykaliśmy, z kimś rozmawialiśmy. I może właśnie to nauczyło mnie, że prawdziwa przyjaźń to bycie z drugim człowiekiem, a nie klikanie ze sobą na komputerze i tyle. I do dzisiaj tak jest, że zamiast relacji internetowych wolę rozmowę w cztery oczy, wolę posiedzieć wypić herbatę i być z drugim człowieku w realu. I to jest dla mnie świat w którym rodzą się przyjaźnie, takie prawdziwe, realne.

Jezus powiedział do nas: ,,nazwałem was przyjaciółmi”. Skoro Jezus nazywa mnie przyjacielem to chce mnie uczyć, że przyjaźń jest sensem duchowości chrześcijańskiej. Jest sensem mojego codziennego życia. Najpierw przyjaźń z Jezusa a potem z drugim człowiekiem. Bo kiedy będę potrafił budować relację z Jezusem będę ją potrafił budować z drugim człowiekiem i na odwrót, kiedy będę potrafił budować relację z drugim człowiekiem będę ją potrafił budować z Jezusem.

Dlatego ruszaj i żyj pełnią życia. Buduj relacje, szukaj przyjaźni, bądź z drugim człowiekiem tak naprawdę. Bo prawdziwa przyjaźń to taka, która nie ma nic na celu, tylko jest wartością sama w sobie.

Waldemar Maciejewski

Masz
py
ta
nie?

Dołącz do nas na facebooku!

Fajnie jest czytać ciekawe artykuły. Jeszcze fajniej być częścią grupy, która te artykuły pisze! Komentuj, dyskutuj, nie przegap nowości. Zapraszamy!