Prawdziwi patrioci

31/08/2016, Jakub Cieślar

Płać podatki, sprzątaj kupę po psie, segreguj śmieci.
Czytaj Wyborczą, lobbuj za genderem, walcz z watykańską okupacją.
Kup karabin, hejtuj imigrantów, rozwalaj marsze KOD-u.

Który przepis na patriotyzm jest właściwy?

***

Temat jest mocno poturbowany wyświechtanymi hasłami. Z jednej strony wmawia się nam, że duma narodowa to już anachronizm. Po drugiej stronie najmniejszą krytykę narodowej przeszłości postrzega się jako atak na polskość. Wszyscy zgadzają się, że pojęcie patriotyzmu potrzebuje w XXI wieku odświeżenia. Jeśli jednak odświeżanie = wycięcie z patriotyzmu wszelkiej treści ideowej, zostaje nam nijaki patriotyzm „psiej kupy”. Na placu boju pozostają stare hasła (narodowe vs lewicowe), w nowych, youtuberskich szatach.

Pytanie pozostaje to samo: Kim są prawdziwi patrioci?

***

Mój przepis na patriotyzm jest prosty i skromny. Prawdziwy patriota CZYTA. Czyta dobre książki. W tym sensowne pozycje na temat historii naszego kraju. Tylko tyle i aż tyle.

Patriotyzm to ponoć umiłowanie ojczyzny. Cóż to jednak znaczy „kochać”? Jeśli kogoś kocham, to znaczy, że mnie ten ktoś obchodzi. Chcę tę osobę poznać. Poznać taką jaka jest, z wszystkimi zaletami i wadami. Myślę o niej. Rozmawiam o niej. Chcę dla niej dobrze – i usiłuję o to.

Wszystko zaczyna się od głowy.

Nie musisz od razu zajmować określonego miejsca na ideologicznej skali. Ale, do stu wiatrów, przynajmniej interesuj się ideami! Czy znasz dobrze historię kościoła katolickiego na naszych ziemiach? Co wiesz o reformacji w Polsce, poza kilkoma frazesami z lekcji historii? Czy wiesz, o co walczyli polscy socjaliści na przełomie XIX i XX wieku?

Nie musisz od razu zakładać sieci lokalnych sklepów spożywczych, które ocalą twoje miasto od tyranii zagranicznych sieciówek. Przynajmniej… poznaj dobrze najbliższą okolicę. Zainteresuj się historią tego zakątka. Zapoznaj się z lokalnymi inicjatywami. Wyjdź ze swojej ogrodzonej wysokimi tujami posesji i rozejrzyj się wokół.

Czytaj o wielkiej polityce i o życiu codziennym. O bohaterach i o zdrajcach.

Czytaj o dobrych Żydach i złych Polakach. O dobrych Polakach i złych Niemcach. O dobrych Niemcach i złych Żydach.

Poznaj i pokochaj Polskę taką, jaka naprawdę jest. Pełną chwalebnych osiągnięć i nie wolną od żenującej głupoty. Naznaczoną głęboką wiarą i prymitywną religijnością.

***

Wiem, wiem, kto ma dziś czas na czytanie?

Można zacząć od prostych rzeczy. Zamiast Pokemonów, poszperaj trochę na Wikipedii. Rozpocznij od jakiejś znanej postaci i potem jedź po linkach dalej i dalej. Jak cię coś zainteresuje, zapisz się do miejskiej biblioteki i poszukaj czegoś ambitniejszego na ten temat. Potem pójdzie już z górki.

Prawdziwi patrioci czytają. A jak czytają (wartościową literaturę), to rozumieją. A jak rozumieją, to działają.

Nie tylko w zakresie sprzątania po swoim psie. 🙂

Jakub „kubski” Cieślar, www.lifetalk.pl

Jakub Cieślar

Jakub Cieślar

[Nie-czynny] nauczyciel historii i [nie-potwierdzony-papierem] przewodnik po Pradze. Aktualnie tłumacz i menedżer fundacji non-profit. Góral z urodzenia, mieszczuch z wyboru. Miłośnik rozmów o sensie życia.

Masz
py
ta
nie?

Dołącz do nas na facebooku!

Fajnie jest czytać ciekawe artykuły. Jeszcze fajniej być częścią grupy, która te artykuły pisze! Komentuj, dyskutuj, nie przegap nowości. Zapraszamy!